Zarzut 102 – Klauzura

1060 rok – W ośrodku prawosławnego monastycyzmu na terenie Półwyspu Athos wchodzi w życie zakaz przebywania kobiet i zwierząt płci żeńskiej, obowiązujący do dziś. Podobne zakazy wprowadzono na terenie wielu innych klasztorów męskich, ponieważ kobiety i samice zwierząt były często przez mnichów gwałcone.

Może powinienem zostawić odpowiedź na ten zarzut jakiemuś członkowi Kościoła Prawosławnego, jednak chciałbym wyrazić zniesmaczenie jego poziomem. Normalną praktykę klauzury zakonnej, ułatwiającą skupienie na modlitwie[1]Piękna legenda głosi, iż klasztor postanowiła odwiedzić Placydia, córka cesarza Teodozego Wielkiego (który ufundował ten monaster jako votum po cudownym ocaleniu syna). Gdy zamierzała … Continue reading skomentowano stekiem niewybrednych i bezpodstawnych wymysłów na temat rzekomych gwałtów i zoofilii.

Patronką klasztoru Athos jest św. Maryja (z tego powodu oraz z powodu piękna tamtejszej przyrody, góra Ahos bywa nazywana „Ogrodem Matki Boskiej”). Zakonnicy twierdzą, że jest on ziemią należącą „wyłącznie do Maryji” i dlatego nie może gościć żadnej innej kobiety[2]Nawiasem mówiąc turyści (w tym ksieża katoliccy) mogą odwiedzać Athos tylko po uzyskaniu zgody przedstawicieli największych klasztorów i pozostać nie dłużej niż 4 dni..

Jakkolwiek oceniać takie tłumaczenie prawosławnych mnichów, tradycja ma swoją wartość – i może dlatego nieustannie budzi niepokój wśród lewicowych posłów Unii Europejskiej, którzy usiłują zmusić klasztor do zmiany tysiącletnich zasad.

Dziś na górze Athos mieści się ok. 20 klasztorów i kilkaset kelionów (pojedynczych domów mnichów lub małych wspólnot). Prawosławni na całym świecie traktują to miejsce jako duchowe centrum. Zabytki tego miejsca wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Hilandar – jeden z licznych prawosławnych klasztorów na górze Athos

Zobacz odpowiedzi na zarzuty 19 i 34.

Przypisy

Przypisy
1 Piękna legenda głosi, iż klasztor postanowiła odwiedzić Placydia, córka cesarza Teodozego Wielkiego (który ufundował ten monaster jako votum po cudownym ocaleniu syna). Gdy zamierzała wejść do cerkwi, przemówiła do niej Bogurodzica z ikony umieszczonej przy wejściu. Prosiła, by księżniczka odeszła i nie narażała mnichów na rozproszenia. Od tamtem pory – mówi legenda – postanowiono nie wpuszczać tam kobiet.
2 Nawiasem mówiąc turyści (w tym ksieża katoliccy) mogą odwiedzać Athos tylko po uzyskaniu zgody przedstawicieli największych klasztorów i pozostać nie dłużej niż 4 dni.
Udostępnij: