Zarzut 81 – Wszystkich Świętych

835 rok – Papież Jan XI ustanawia osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając na dzień im poświęcony 1 listopada.

Jest to półprawda. Święto było ustanowione już w IV wieku, kult świętych jest jeszcze dużo starszy (patrz omówienia przy innych zarzutach). Prawdą jest natomiast że w 835 roku Jan XI przeniósł to święto na dzień 1 listopada, aby „schrystianizować” przypadające w ten dzień święto pogańskie[1]Kościół nazywa to uczenie „akomodacją misyjną” lub „inkulturacją”. Innymi słowy jest to (wg Nadzwyczajnego Synodu Biskupów z 1985 roku) „wewnętrzne przekształcenie autentycznych … Continue reading.


Patrz też odpowiedź na Zarzut 32, Zarzut 38, Zarzut 46, Zarzut 74, Zarzut 86, Zarzut 91 i Zarzut 95.
Temat świętych dokładnie omówiłem w książce „Dlaczego ufam Kościołowi”.

Przypisy

Przypisy
1 Kościół nazywa to uczenie „akomodacją misyjną” lub „inkulturacją”. Innymi słowy jest to (wg Nadzwyczajnego Synodu Biskupów z 1985 roku) „wewnętrzne przekształcenie autentycznych wartości kulturowych przez ich integrację w chrześcijaństwie i zakorzenienie chrześcijaństwa w innych kulturach”. Polega na wykorzystaniu elementów obecnych w kulturze ewangelizowanej społeczności i nadania im chrześcijańskich treści.
Udostępnij: