Zarzut 68 – Godzinki

600 rok – modlitwy do Maryi, świętych i aniołów. Wprowadzono „godzinki” do Matki Boskiej

Co do modlitw – dziwne, bo wcześniej czytaliśmy (w Zarzut 5) jakoby modlitwy do świętych wprowadzono w roku 156…

Co do Godzinek do Matki Boskiej to autorzy „zarzutów’ chyba przeceniają ich starożytność. Czas powstania tej modlitwy (wzorowanej na skróconych „Godzinach” modlitwy brewiarzowej, stąd „Godzinki” jako odniesienie do określonych godzin jej odmawiania) to raczej XIV lub XV wiek (choć są poszlaki że były odmawiane już w XII wieku). Aktualnie używany tekst jest prawdopodobnie jeszcze późniejszy, bo XVII wieczny.

Mało kto wie że istnieje kilkadziesiąt różnych „Godzinek”, m.in. Godzinki o Męce Pana Jezusa, Godzinki o Krzyżu Świętym, Godzinki o Najświętszym Ciele i Krwi Chrystusa (Eucharystyczne), Godzinki o Przemienieniu Pańskim, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Godzinki do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Godzinki o Duchu Świętym, Godzinki o Boskiej Opatrzności, Godzinki o Trójcy Przenajświętszej, Godzinki o różnych świętych itd.

Godzinki jako takie nie są częścią oficjalnej liturgii Kościoła i należą raczej do pobożności ludowej. Są jednak ważną i cenioną modlitwą.

Patrz też odpowiedzi na Zarzut 13, Zarzut 52, Zarzut 54, Zarzut 80, Zarzut 174, Zarzut 181, Zarzut 182, Zarzut 215, Zarzut 217 i Zarzut 229.
Tematy maryjne omówiłem dość szczegółowo w książce Dlaczego ufam Kościołowi.

Udostępnij: