Zarzut 96 – Rok 1000

1000 rok – Chrześcijanie w całej Europie oczekiwali w wielkim przerażeniu końca świata, który to kataklizm miał nastąpić, gdy pradawny potwór 'Lewiatan’ śpiący w rzymskich katakumbach przebudzi się z woli Pana i w ramach kary za grzechy pożre cały świat chrześcijański. Powyższe zajście nie miało miejsca, więc szczęśliwy papież wraz z owieczkami zarządził wielką fetę i czas zabaw i dziękczynienia Panu za dobroć i ratunek dla świata Tak powstał KARNAWAŁ.

  1. Jest to barwna (i dość rozpowszechniona) historyjka, tyle że… kompletnie zmyślona. Sylwestrowe zabawy nie mają nic wspólnego ani z papieżem Sylwestrem I (który miał według powyższej historyjki „uwięzić smoka” w roku 317) ani Sylwestrem II (którego pontyfikat przypadał na rok 1000). Nie mają i nie mogą mieć, gdyż zwyczaj ten jest dużo młodszy – zabawy sylwestrowe zaczęły się pojawiać dopiero pod koniec XIX wieku![1]Więcej na ten temat http://liturgia.wiara.pl/doc/419441.Sylwester-Wielkie-zamieszanie-i-dwanascie-winogron
  2. Karnawał to czas pomiędzy dwoma okresami pokutnymi (Adwentem i Wielkim Postem). Nazwa pochodzi od łacińskich słów carne (mięso) oraz valere (obowiązywać, królować) lub vale (żegnaj) i przypomina o zbliżającym się Wielkim Poście.
  3. Z dniem 1 stycznia w starożytnym Rzymie kojarzono jedno – była to data obejmowania władzy przez konsulów. Stąd wiele dokumentów sygnowano datą od 1 stycznia (np. „w drugim roku panowania…”), mimo że oficjalną miarą czasu były lata „od założenia Rzymu”.
  4. Prawdopodobnie wiele osób w roku 1000. spodziewało się końca świata – podobnie jak działo się to np. w roku 2000. Łączenie jednak oczekiwań końca w roku 1000 z Kościołem byłoby równym absurdem jak łączenie z Kościołem szału oczekiwań końca świata w roku 2012. Cokolwiek mówić, nie miało to nic wspólnego ani z karnawałem, ani z zabawami sylwestrowymi. Jedyna nowa rzecz jaka wydarzyła się w 1000 roku (i prawdopodobnie stała się pretekstem do sformułowania przez autorów „listy zarzutów” niniejszego punktu) jest wygłoszone po raz pierwszy błogosławieństwo „urbi et orbi” (miastu i światu).

Przypisy

Przypisy
1 Więcej na ten temat http://liturgia.wiara.pl/doc/419441.Sylwester-Wielkie-zamieszanie-i-dwanascie-winogron
Udostępnij: